موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی و به طور کلی حسابرس، همچون کشتی بانی در طوفان بوده که توانایی نجات کسب و کار شما از شکست و ناکامی را دارد.

تفاوتی نمی ‌کند که شما در چه کاری مشغول به فعالیت باشید؛ در هر صورت برای به دست آوردن اطلاعاتی همچون سود و زیان نهایی نیاز به یک حسابرس ماهر پیدا خواهید کرد.

همچنین داشتن دیدگاهی نسبت به گذشته و آینده، به مدیران و صاحبین شرکت ها، و یا کسب و کارها، کمک می کند تصمیمات بهتری اتخاذ کنند.

گاهی اوقات خود مدیر شرکت دارای اطلاعات نسبتا مناسبی در این زمینه بوده و می تواند زمام امور را در دست گیرد؛ این در حالی است که اکثر صاحبین کسب و کار توانایی انجام کارهای حسابرسی را نداشته و به همین علت از شرکت های حسابرسی درخواست کمک می کنند.

در این مقاله قصد داریم ویژگی های بهترین موسسه حسابرسی را بررسی نماییم پس در ادامه مطلب با حسابدار اپ همراه باشید.

حسابرسی به چه معناست؟

اگر اخیرا تصمیم به شروع یک کسب و کار جدید گرفته‌ اید و یا در یک شرکت نوپا مشغول به کار هستید، و درباره اهمیت حسابرسی چیزی نمی دانید، به شما توصیه می کنیم این بخش را با دقت کامل مطالعه نمایید؛ چرا که در ادامه به بررسی مفهوم حسابرسی خواهیم پرداخت.

با ساده ترین زبان ممکن حسابرسی به معنای جستجو کردن میان همه اسناد و مدارک حسابداری یک شرکت برای برقراری نظم میان آن ها و همچنین کشف اطلاعات غلط احتمالی می باشد.

حسابرسی نیز همچون همه کارها یک امر تخصصی بوده که نیاز دارد به دست افرادی ماهر و تحصیل کرده در همین حوزه انجام شود تا خطاها و اشکالات به حداقل ممکن رسد.

جالب است بدانید که در اکثر اوقات حسابدار و حسابرس به اشتباه یکی تلقی می شوند؛ اما حسابداری و حسابرسی به صورت ریشه ای و بنیادی از یکدیگر جدا می باشند. بررسی تفاوت بین حسابدار و حسابرس به خودی خود بسیار طولانی است و در این مقال نمی گنجد؛ با این حال اگر بخواهیم به صورت ساده و کوتاه فرق میان آن ها را بازگو کنیم، می توان گفت حسابرس فردی است که بر تمامی رفتار و اعمال حسابداران نظاره گر می باشد.

حسابرس به چه کسی گفته می شود و وظیفه وی چیست؟

حسابرس به چه کسی گفته می شود و وظیفه وی چیست؟

فرد حسابرس نیاز به دانش بالایی داشته و همچنین باید از علم تحلیل اطلاعات و محاسبات لذت ببرد.

البته استفاده از نرم افزارهای مختلف حسابداری، که در سال های اخیر هم به طور چشمگیری رواج پیدا کرده اند، برای یک حسابرس ماهر نقطه قوتی ضروری و بزرگ محسوب می شود. پس با این اوصاف حسابرس باید بر کامپیوتر نیز تسلطی هرچند کم داشته باشد.

ناگفته نماند که توانایی های دیگری علاوه بر موارد ذکر شده، برای یک حسابرس ماهر ضروری هستند. برای مثال داشتن ارتباط کلامی و نوشتاری موثر، حس مسئولیت پذیری دلسوزی، توانایی انجام پروژه های گروهی، و غیره از مهم ترین ویژگی های یک حسابرس خوب به شمار می روند.

وظایف حسابرسان را می توان در مواردی همچون جمع آوری و تحلیل آمار و ارقام، بررسی حساب های مالی شرکت، شناخت ویژگی ها و مشخصات کسب و کار، و مواردی مثل آن خلاصه کرد.

لازم به ذکر است در اغلب اوقات حسابرسان به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شوند که هر یک از آن ها دارای ویژگی و وظایف منحصر به فرد خود می باشند؛ که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

انواع حسابرسان و وظایف هر یک از آن ها

انواع حسابرسان و وطایف هر یک از آن ها

اگر بخواهیم حسابرسان را به طور کلی طبقه بندی کنیم، به سه دسته حسابرسان داخلی، حسابرسان دولتی، و همچنین حسابرسان مستقل خواهیم رسید.

حسابرسان داخلی دقیقاً همان افرادی هستند که به عنوان رابط میان اعضای هیئت مدیره و شرکت فعالیت کرده، و به صورت مستقیم به مدیرعامل شرکت و یا هیأت مدیره آن، در زمان های معین، به صورت هفتگی، ماهانه و یا حداقل سالانه گزارش وضعیت موجود را می دهد.

یک حسابرس داخلی خوب باید وضعیت سیاست ها و رویه های شرکت را ارزیابی کرده و به کارآیی شرکت بیفزاید.

حسابرسان دولتی در موسسه ها و شرکت های دولتی مشغول به کار هستند و وظیفه حسابرسی آن شرکت ‌ها را به عهده دارند.

حسابرسان مستقل در موسسه حسابرسی مشغول به فعالیت بوده و در ازای عقد قرارداد با شرکت های مختلف حسابرسی آن ها را انجام می دهند.

موسسه حسابرسی چیست و چه وظیفه دارد؟

موسسه حسابرسی چیست و چه وظیفه ای دارد

در اغلب اوقات شرکت ها و یا کسب و کارها، به ویژه آن دسته از شرکت‌ هایی که توانسته اند جایگاه خوبی میان رقیب های خود کسب کنند، برای انجام امور مالی خود حسابدار و یا حسابدارانی را استخدام می کنند.

به بیان دیگر شرکت ها یکی از کارمندان ثابت خود را موظف به بررسی امور مالی و حسابداری خود کرده اند؛ اما این نکته را از یاد نبرید که حتی خود حسابدار نیز باید تحت نظر فردی دیگر، یعنی همان شخص حسابرس، فعالیت داشته باشد.

معمولاً استفاده از حسابرسان دقت کار را بالا برده و از بروز خطاهای احتمالی پیشگیری می شود. از همین رو است که صاحبین شرکت‌ ها جهت کمک گرفتن از حسابرس ها به موسسه حسابرسی مراجعه می کنند.

فراموش نکنید که حسابرس ها جزء کارمندان ثابت آن شرکت ها نبوده و فقط به صورت مقطعی کار حسابرسی آ نها را انجام می دهند.

موسسه حسابرسی طبق زمان بندی مشخص، که اغلب از پیش تعیین شده است، برای مثال به صورت ماهانه، سه ماه یک بار، شش ماه یک بار، و یا حتی سالانه حسابرس های مورد اعتماد خود را برای انجام امور حسابرسی به شرکت های کارفرما می فرستند.

حوزه فعالیت های موسسه حسابرسی

حوزه فعالیت های موسسه حسابرسی

موسسه حسابرسی موظف است حسابداری که به استخدام خود درآورده است را برای بازنگری در اسناد و مدارک شرکت ها به آن جا بفرستد.

حسابرسان همچون کارآگاه هایی به دنبال سرنخ میان اسناد و مدارک مالی موجود در شرکت ها می گردند و سعی می کنند از بروز تقلب و اشتباه در امور مالی شرکت‌ها و موسسات جلوگیری نمایند. معمولاً کمک گرفتن از بهترین موسسه حسابرسی می تواند شما را در گرفتن نتیجه مطلوب یاری کند.

کلام آخر

طبق تحقیقات به دست آمده، کمک گرفتن از حسابرسان سبب می شود تقلبات و دزدی های داخلی شرکت ها تا حد مطلوبی کاهش پیدا کنند؛ در نتیجه به شما توصیه می کنیم در اسرع وقت از یک موسسه حسابرسی بخواهید فردی خبره را برای چک کردن اسناد و مدارکتان به شرکت شما بفرستد که در خصوص یه موسسه حسابرسی خوب می توانید با کارشناسان حسابدار اپ تماس حاصل فرماید. حتی شما می توانید سوالات و مسائل حسابرسی و حسابداری خود را با ما در اپلیکیشن حسابدار اپ در میان بگذارید. مشاوران حسابدار اپ به صورت پاره وقت و تمام وقت در هر مکان از کشور خدمات مشاوره مالیاتی، مشاوره بیمه، مشاوره مالی و مشاوره حسابداری ارائه می دهند.

امتیاز : 5
تعداد رای : 2