هزینه تحریر دفاتر قانونی چقدر می باشد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که دفاتر قانونی چه وظیفه ای داشته و چه کمکی به مردم خواهد کرد، دفتر های قانونی متشکل از سه دفتر جدا به نام های دفترکل، روزنامه و مشاغل تقسیم می شود که هر کدام وظیفه خود را داشته و به نحوی می توانند به مردم در جهت انجام امور مالیاتی و اداری کمک کنند، تمامی شرکت ها و صاحبان کسب درآمد می بایست میزان درآمد و دارایی خود را به تحریر درآورده و برای پرداخت مالیات به دفاتر مخصوص خود رجوع کنند.

جهت سفارش تحریر دفاتر دفاتر قانونی از طریق اپلیکیشن حسابدار اپ قسمت خدمات / تحریر دفاتر سفارش ثبت نمایید.

جهت سوال در خصوص تحریر دفاتر قانونی با شماره

09124303457

تماس حاصل فرمایید.

 

تحری دفاتر قانونی

تحریر دفاتر قانونی

این دفتر برای تمامی صاحبان کار واجب می باشد و یک امر بسیار ضروری محسوب می شود، تحریر دفاتر قانونی برای انجام این کار نیاز مند یک فرد دانا در این کار می باشید و حسابداران عادی نمی توانند محاسبات مالی را به دقت و صحیح یاد داشت نمایند.

اگر شما محاسبات مالی خود را طبق قواعد و قانون خود انجام ندهید این اظهار نامه به صورت علی الراس تشخیص داده می شود و این اصلا به نفع شما نخواهد بود.

اما اگر شما انجام این کار را به دفاتر قانونی بسپرید آن ها با توجه به قانون مالیات بررسی کرده و این محاسبات شما به عنوان خود اظهاری شناخته می شود.

همانطور که گفته شود دفاتر قانونی از بخش های متفاوت تشکیل شده است و هر کدام کار مخصوص به خود را انجام می دهد اگر شما هم نیاز به این دفاتر داشته اید بهتر است در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 • ·         دفتر دارایی

  ·         تمامی تجار می بایست تمام معاملات و دارایی های منقول و غیر منقول خود را تا پانزدهم فروردین سال بعد ثبت کنند و این جزء وظایف آن ها محسوب می گردد.

  ·         دفتر دارایی می تواند با انجام این محسابتات مالی تجار آن ها را در این راه یاری فرمایند و طبق قانون های اعلام شده انجام دهد.

  ·         دفتر کپیه

  ·         تمامی تجار و صاحبان شرکت های تجاری می بایست همه ی مخابرات ، صورت حساب های خود و مراسلات های شرکت را طبق تاریخ ورود در دفتر کپیه ضبط نمایند‌.

  ·         اما در بنگاه های تجاری در حال حاضر به جای دفتر کپیه از سیستم های بایگانی پیشرفته استفاده می کنند‌.

  ·         دفتر ثبت تجاری

  ·         اگر تاجری خارجی و یا ایرانی بخواهد کار خود را در ایران به صورت رسمی اجرا کند موظف است شرکت خود را در دفتر تجاری ثبت کند و در غیر این صورت جریمه های سنگین خواهد شد.

  ·         اما این قانون شامل افرادی که می خواهند نام و مکان و هر گونه تغییری که در شرکت خود ایجاد کرده اند می شوند و این افراد نیز تغییرات حاصله را باید ثبت کنند.

  ·         دفتر ثبت تجاری موظف است تمامی اطلاعات مربوط به شرکت های ثبت شده را به اداره مالیات ارسال نمایند.

  ·         دفتر کل

  ·         تمامی تجار ها و شرکت های تجاری می بایست تمامی معاملات و کار های خود را طبق قانون به وقوع پیوسته ثبت نمایند در دفتر کل.

  ·         دفتر کل وظیفه دارد تمامی اطلاعات مربوط به شرکت های ثبت شده در دفتر روزنامه را هفته ای یک بار بررسی کنند و آن ها را پوشه های مربوط به خود قرار دهند.

  ·         دفتر روزنامه

  ·         دفتر روزنامه وظیفه دارد تا تمامی اطلاعات مربوط به خرید و فروش، معاملات و فعالیت اشخاص حقیقی و حقوقی را ثبت کند .

  این روند کاری تا پایان دوره مالی هر فرد باید انجام شود و تمامی سود و زیان آن نیز بررسی شده و طبق تاریخ به وقوع پیوسته نیز ثبت شود

ویژگی های دفتر روزنامه و کل

ویژگی های دفتر روزنامه و کل

بخشی از ویژگی های دفاترروزنامه و کل یتوان به آن اشاره نمود شامل:

 • تعداد برگ های دفاتر روزنامه و کل متغییر می باشد  و شما می بایست در هنگام سفارش با توجه به نیاز خود آن ها را سفارش دهید.
 • اندازه این دفاتر یکسان بوده و در کل کشور به یک اندازه توزیع خواهد شد.
 • دفتر کل و روزنامه توسط اداره ثبت پلمپ شده و در اختیار شرکت ها قرار داده می شود.
 • یک صفحه سفید در ابتدا و انتهای دفتر وجود دارد که تاریخ و شماره ثبت در آن درج خواهد شد، امروزه این ثبت به صورت برچسب های بارکد دار و چاپ شده صورت می گیرد.
 • (یک نکته مهم این می باشد شماره دفتر روزنامه و کل یکسان می باشد.)
 • در هر سال مالی یک عدد دفتر مالی و یک عدد دفتر روزنامه برای شرکت ها ارسال می گردد.
 • شما می توانید برای سفارش این دفاتر به دفتر های پست رجوع کنید و پس از ارائه دادن مدارک لازم درخواستتان ثبت خواهد شد و دفتر شما به شرکت پست خواهد شد.

 

آموزش تحریر دفاتر قانونی

 

 

چگونگی تحریر دفاتر تجاری

چگونگی تحریر دفاتر تجاری

تحریر دفاتر قانونی قائده و قوانین شرایط خاص خود را دارد و شما می بایست این قانون ها را رعایت نمایید، در غیر این صورت موجب رد دفاتر تجاری شرکت و یا کسب و کارتان میشود.

صفحات دفاتر می بایست به دقت شماره گذاری شده و ترتیب آن ها رعایت شود همچنین پلمپ آن ها به درستی صورت بگیرد، حسابدار اَپ به چند مورد آن اشاره نموده.

 • این دفاتر باید به گونه ای نوشته شوند تا از آن ها بتوان سود و زیان را محاسبه کرد.
 • از مداد و یا هر چیزی که قابل پاک شدن باشد نباید برای نوشتن استفاده نمود.
 • تاریخ انجام معاملات باید به دقت و ترتیب نگارش شود.
 • دفتر کل را باید به صورت ماهیانه و دفتر روزنامه را در طی همان روز نوشت و این کار را به تاخیر ننداخت.
 • امروزه با وجود علم و تکنولوژی می توان‌ ثبت حساب را از طریق نرم افزار انجام داد.

 

دفاتر تجاری به چه علت رد می شود؟

صاحبان مشاغل و کسب و کار برای ثبت عملیات های تراکنش های مالی و مالیاتی دقت لازم را داشته باشند، کوچک ترین خطا در اعداد و رقم های تراکنش های مالی و مالیاتی و همچنین دقت لازم در ثبت تاریخ های عملیات های مالی، از نظر اداره امور مالیاتی تخلف بوده و موجب رد دفاتر تجاری به واسطه اداره مالیات میشود.

برای جلوگیری از این اتفاق اتحاد حساب به هفت مورد از رد دفاتر توسط اداره امور مالیات ذکر میکند که شامل:

 1. اگر پلمپ دفتر باز و خراب شود و یا صفحات آن خالی و کنده شده باشد دفتر رد می شود.
 2. اگر در هنگام بررسی بفهمند رویداد های مالی خاصی به عمد نوشته نشده باشد این دفتر رد خواهد شد و مورد بررسی قرار نمی گیرد.
 3. حاشیه نویسی در این دفاتر ممنوع می باشد.
 4. تمامی نوشته ها باید به روی خط انجام شود و اگر نوشته ای بین دو خط باشد رد خواهد شد.
 5. اگر محاسبات اشتباه نوشته شود می بایست آن را خط قرمز کشید و درست آن را در بالای همان خط نوشت و از تراشیدن آن جلوگیری نمود.
 6. دفاتر تحریر شده در همان سال باید بررسی کرد و انداختن آن برای سال بعد ممنوع می باشد.
 7. هزینه تحریر دفاتر قانونی نسبت به حساسیت خاصی که برخوردار است مبلغ ناچیزی می باشد.

امیدواریم در این مقاله شما را با تحریر دفاتر، قوانین و انواع آن آشنا نماییم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید. پرسش های خود را در خصوص تحریر دفاتر قانونی یا موارد دیگر از جمله مشاوره مالیاتی، مشاوره بیمه و مشاوره حسابداری با ما در اپلیکیشن حسابدار اپ در میان بگذارید.

امتیاز : 5
تعداد رای : 2